Bitcoin Lightning Ağı

Eğer bir kripto tüccarı iseniz ve özellikle bitcoin ile uğraşıyorsanız, Lightning (yıldırım) ağına rastlamanız beklenir. Yıldırım Ağı, olası işlemleri anında gerçekleştiren bir blockchain tabanlı ödeme prosedürüdür. Satoshi Nakomoto tarafından tasarlanan bu istisnai araç, hızlı bir işlem için gereken belirli sayıda yapı taşı entegre edilerek geliştirildi. 2015 yılında Joseph Poon ve Thaddeus Dryja adlı iki genç programcı, yıldırım hızında işlemlere dayanan merkezi olmayan bir ağ fikrini geliştirerek Satoshi’nin orijinal tasarımını değiştirdi.

Crypto, Bitcoin, Money, Electronic

Son zamanlarda Bitcoin, Yıldırım Ağlarını blok zincirine tamamen entegre etti. Bu entegrasyon, Bitcoin blok zincirindeki bu değişim, genel kabulün ve güvenliğin arttırılmasını sağlıyor. Ayrıca bu değişim, işlemler için alınan ücretlerin yüksek oranda azaltılmasına ve saniyede gerçekleştirilen işlemlerin artırılmasına neden olacaktır.

Yıldırım ağı nasıl çalışır?

Blockchain teknolojisi, yıldırım ağının çalışma alanıdır. Ağ, gerçek blockchain işlemleri ve akıllı sözleşme komut dilini kullanılarak yüksek hacimli işlemleri oldukça yüksek hızda destekleyen bir ortam sağlar.

Yıldırım ağının ana özellikleri bunlardır;

  • Iki yönlü ödeme kanalları: Fonların ödenmesi veya işlemler için yapılan ödemeler, yalnızca blockchain’e bir defter girişi oluşturan taraflarca yetkilendirilebilir. Bu aynı zamandada defter girişinde oluşturulan işlemler için katılımcılara fon tahsis edilmesine yardımcı olur. Fakat daha fazlası açıklanamamıştır.
  • Yıldırım ağı: Bu özellik, ağda iki kullanıcılı bir defter girişi tarafından oluşturulan bir yolu bulma olanağını sağlar.
  • Aracı olarak Blockchain: Geçilebilir komut dosyalarının ve işlemlerin kullanılmasıyla, blockchain’den başlatılan işlemler artık blockchain’e uygulanabilir. Bu, gerçekçi bir çıktıya karşılık gelen blok zincirindeki akıllı sözleşmelerin yürütülmesini sağlar.

Yıldırım ağının bitcoin blockchain ağına entegrasyonu, ağdaki işlemlerin sayısını arttırdı. Böylece gelişmiş ve yüksek performanslı bir blockchain ağı sağlandı. Yıldırım Ağı tarafından sağlanan bitcoin blok zincirindeki gelişmeler şunları içerir:

  • Düşük ücretler: Yıldırım ağının entegrasyonu ile işlemler blok zincirden çıkarılır ve bu da ücretlendirilen işlem ücretlerinin asgari düzeyde olduğu anlamına gelir. Bu aynı zamanda mikro ödemelerin gerçekleşmesi için bir araç görevi görür.
  • Anında ödemeler: Bitcoin blok zinciri altında gerçekleştirilen işlemler için ödemeler artık anında elde edilebilir. Akıllı sözleşmelerin kullanılması blockchain’deki faaliyetleri ve işlem hızını artıracaktır.
  • Blockchain dışı: Farklı bitcoin blok zincirleri arasında anında birlikte çalışabilirlik özelliği vardır ve bu blokchain dışı bile yapılabilir. İşlemler üçüncü bir tarafın rahatsızlığı olmadan gerçekleştirilir.
  • Ölçeklenebilirlik: Yıldırım ağı ile, bitcoin blok zincirinde yüksek ölçeklenebilirlik vardır. Artık saniyede bir milyondan fazla işlem gerçekleştirilebiliyor.

Bitcoin blok zincirine entegre edilen bu yıldırım ağı, kriptoparanın bir para birimi olarak etkili ve güvenli bir şekilde çalışmasını sağlayacaktır. Bu, aynı zamanda daha büyük bir bitcoin kabulünü teşvik edecek ve Bitcoin’i küresel bir ödeme aracı olarak görülmesini sağlayacak önemli bir kilometre taşıdır.