Monero İncelemesi

Monero gizlilik, güvenlik ve izlenemeyen işlemlerin geliştirilmesine odaklanmış açık kaynaklı bir dijital para birimidir. Monero’nun ilk lansmanı 2014 yılında Bitcoin konuşma forumunun bir kullanıcısı tarafından yapıldı. Dijital para birimine daha önce “BitMonero” deniyordu, ancak lansmandan 5 gün sonra isim Monero olarak değiştirildi. 

Monero’yu diğer dijital para birimlerinden ayıran bazı farklı özellikler bulunuyor. Bu özelliklerin bazıları güvenli, özel ve tamamen anonim olmasıdır. Monero’nun geliştirilmesinde kullanılan şifreleme algoritmaları, gönderenin, işlem tutarının ve alıcının cüzdan adresinin gizlenmesini sağlar. Dijital para birimine olan yüksek talep nedeniyle Monero’nun fiyatı da sürekli artıyor. Monero, 2014 yılında piyasaya sürülmesinden sonra 1 $’dan işlem gördü ve birkaç yıl bu seviyede kaldı. Monero’ya yönelik talepteki artış, Bitcoin değerindeki artışla ilişkilendirildi, ancak Bitcoin bazı zorluklarla karşı karşıya kaldığında Monero uygun ve güvenilir bir dijital para birimi seçeneği olarak kullanılmaya başlandı. 

Monero Cryptocurrency Price Up | Monero cryptocurrency marke… | Flickr

Diğer dijital para birimlerine benzer şekilde, Monero da, Monero ile bir fiat para birimi veya Monero ve başka bir dijital para birimi arasında bir değiş-tokuş imkânı sunan platformlardan satın alınabilir. Monero pazarı aynı zamanda diğer dijital para birimlerindekine benzer şekilde çalışmaktadır. Monero tokeni olan XMR, hızlı bir artış yaşadı. Nisan 2017’de, Monero’nun fiyatı %70 oranında arttı, ayrıca CoinMarketCap’te listelendikten ve işlem gördükten sonra fiyat %1300’ün üzerine çıktı. Monero’nun değerindeki bu artış, Ocak 2015’te işlem gördüğü 0.25 $’dan Mayıs 2017’de 60 $’a yükseldi. Monero tokenlerinin her biri 2017’de 10 $’a satıldı, ancak 2017 sonunda fiyat 350 $’a yükseldi. Monero, 2018’in başında 412 dolardan işlem görmeye başladı. Bazı dijital para birimi uzmanları ve gözlemcileri, coinin değerindeki hızlı yükselişin işlevselliği olumsuz etkileyebileceğini öne sürüyor. 

Artıları

  • Monero, gizliliğe ihtiyaç duyuyorsanız, mümkün olan en iyi dijital para birimlerinden biridir. Halka imzaları, gizli adresler ve gizli halka işlemleri gibi belirli şifreleme algoritmalarının entegrasyonu ile gönderen kimliği, alıcının cüzdan adresi ve işlem tutarı gizlenmektedir. 
  • Monero kullanılarak yapılan işlem diğer dijital para birimlerinden daha hızlıdır. Kullanıcıların işlemlerin yetkilendirilmesini beklemek için uzun zaman harcamalarına gerek yoktur. 
  • Monero, Kraken, Tokens.net ve Huobi gibi çeşitli değişim platformlarında listelenmektedir, bu nedenle Monero, hem fiat hem de dijital para birimleriyle alıp satılabilir. 
  • Monero’nun kullanımında büyük kolaylık vardır. 25 kelimelik anımsatıcı tohum uygulaması hala cüzdan içinde saklanan para ile hesaplarınızı geri alabilmenizi sağlar. 
  • Monero sistemi sağlamdır ve kullanımı basittir. Bu, karmaşıklık ve belirsizlik nedeniyle oluşabilecek büyük hack saldırılarını önlemeye yardımcı olur. 

Eksileri

  • Sistem hala komut satırı kullanılarak çalıştırılmaktadır.
  • Bazı değişim platformları henüz Monero’yu kabul etmemektedir ve ayrıca Monero ve diğer para birimlerini eşleştirmede sınırlar vardır.