Ripple XRP Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Ripple ve XRP genellikle aynı olduğu için karıştırılan iki farklı isimdir. Ripple, XRP ve XRP ledgerın arkasındaki şirketi temsil ederken, Ripple ayrıca daha verimli ve uygun maliyetli yollar oluşturmak için sınırlar ötesi işlemler yaparak sofistike finansal sistemler geliştirmeye çalışmaktadır. XRP ve Ripple kavramını anlayabilmek için, bu yazımızda XRP söz konusu olduğunda en sık sorulan soruların bazılarına cevap vereceğiz.

XRP Nasıl Kullanılır?

XRP, saniyeler içinde ve piyasadaki en düşük işlem ücretlerinden biri altında işlem yapmak için kullanılabilir. Herkes XRP’ye sahip olup satın alabilirken, Ripple’ın XRP’si için maksimum arz 100 milyar birim olacak şekilde ayarlanmıştır, bu miktar 2012’deki ilk ICO’da XRP’nin açılış satışından önce bir kerede basılmıştır. XRP, Ripple’ın defterindeki yerel jetonu temsil ederken açık kaynak koduna sahip bağımsız bir varlıktır. Aynı zamanda Ripple, bankaları ve finans kurumlarını XRP ve Ripple’ın finansal sistemini hızlı ve uygun maliyetli işlemler sağlamanın bir yolu olarak kabul etmeye ikna etmeyi amaçlamaktadır; bu durumda XRP, parasal değeri taşımak için bir aracı varlık olarak görülecektir.

XRP İşlemi Nasıl Doğrulanır?

XRP madenciliği yapılamıyor, bu durum da XRP defterinin bir özelliği olarak merkezi olmaması konusunda bir süre spekülasyon yapılmasının temel nedenlerinden biri. XRP, işlemleri doğrulamak, çift harcamaları önlemek ve blok üretimi için destek sağlamak amacıyla matematiksel denklemleri çözmek üzere hesaplama gücü kullanmak isteyen madencilere sahip olmak yerine, doğrulayıcılara sahiptir. Doğrulayıcılar, ağ için destek olarak çalışan bilgisayarlar aracılığıyla sunulur, resmi ve güvenilir doğrulayıcılar ise saniyeler içinde işlemleri doğrulayabilir. XRP bu şekilde birkaç saniyede 1500’den fazla işlemi tamamlayabilir. Genellikle, XRP işleminin işlenmesi 4 ila 7 saniye sürer. 

XRP Merkezi Değil Midir?

Evet, her ne kadar Ripple XRP’nin yaratılma sürecinin arkasında durmasına rağmen, XRP, Ripple şirketinden bağımsız olarak faaliyet gösteren merkezi olmayan bir varlığı temsil eder. XRP defteri piyasadaki en kontrollü ağ olabilir, ancak doğrulayıcılar bir banka, bir şirket olabileceği veya Ripple’in sahip olduğu bilgisayarlar aracılığıyla kolaylaştırılabileceği için doğrulayıcılar merkezi olmama fikrini desteklemektedir. 

XRP’nin Ripple’dan Farkı Nedir?

Birçok insan Ripple’ı XRP ile farklı isimler sahip olsa da aynı şey olarak düşünmektedir, ancak XRP dijital bir varlıktır, yani jetonken, Ripple, sınır ötesi işlemlere aracılık etmek üzere XRP’yi bağımsız bir dijital varlık olarak oluşturan bir şirketi temsil etmektedir.

Ripple XRP Sınır Ötesi Ödemeler için En Hızlı Dijital Para Birimi Çözümü Müdür? 

Örneğin, yeni bir blok oluşturma işlemi 10 dakika süren ve bazı işlemlerin doğrulanmasının 10 dakikadan fazla sürdüğü Bitcoin ile karşılaştırıldığında, XRP çok daha hızlıdır ve 1500’den fazla işlemin saniyeler içinde işlenmesine izin verir. Bitcoin’in hafif bir versiyonu olan Litecoin, verilen zaman aralığında daha fazla işleme izin vermek için ölçeklendirme yeteneği ile 2,5 dakika içinde yeni bir blok oluşturabilir. Ancak, XRP’nin bir işlemi tamamlaması yalnızca saniyeler alır ve bu da bu dijital para birimini neredeyse anlık bir çözüm haline getirmektedir.