Stellar Luman: Genel bakış

Stellar, kripto para birimleri ve diğer varlıklarla dijital olarak ödeme imkanı sağlamak ve hem süreçleri hem de işlemleri kolaylaştırmak için geliştirilmiş ve açık kaynaklı olarak yazılmış bir ağdır. Stellar sayesinde dolar, peso, bitcoin ve diğer para birimleri dahil olmak üzere pek çok dijital para formunu oluşturmak, göndermek ve takas yapmak artık mümkündür. Finansal bir kurumun işlevini tek bir ağda birleştiren temel bir platform olmayı hedeflemektedir. Bireyi, şirketleri ve ödeme sistemini açık ve şeffaf bir sisteme entegre etmeyi  amaçlamaktadır. Merkezi olmayan/bağımsız  teknolojik altyapı ve günde milyonlarca işlemin gerçekleşmesini sağlayan bir tasarımla çalışan, halka açık bir sistemdir. Mevcut blok zinciri tabanlı ağların çoğundan çok daha hızlı ve getirisi yüksek bir sistemdir.

2015 yılında kurulmasından bu yana, Stellar ağı, 400 milyondan fazla işlemi ve çeşitli hesaplara yaptığı ödemeleri tamamladı. Özellikle, birçok büyük ateşli silah şirketi para taşımak için Stellarlardan yararlanmaktadır. Stellar sistemi, kripto para birimlerinin ve genel finansal sistemin performansını artırmak için oluşturuldu. Her türlü parayla verimli bir şekilde ticaret yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bununla birlikte, Stellar ağının ayrıca “Lumen” adlı kendi yerel tokeni vardır. Bu token, ödemelerin veya diğer işlemlerin yapılması için az miktarda da olsa gerekli olduğu için işlemlerin yakıtı olarak tanımlanabilir.

XLM Yorum

Stellar sistemi, finansal dünyada hiçbir zaman netlik kazanmayanlar da dahil olmak üzere birçok sorunu çözdü, bu da ona şu anki popülaritesini getirdi. Bu sistemin cazip yetenekleri sayesinde bir maliyete ihtiyaç doğdu . Bu lümen, Stellar ağının aşırı yüklenmesini önlemek için bir destek olarak ortaya çıkmıştı. Ayrıca lümenin ortaya çıkışı, sistemin hız ve şeffaflığı gibi benzersiz özelliklerinin bozulmadan devam etmesini sağlamak için gerekli bir adımdı. Ayrıca, her hesaba minimum lümen dengesi ve yerel token için belirli bir işlem ücreti koymak, kötü aktörleri sistemden uzak tutma konusunda harika bir iş çıkardı. Bu sisteme göre her hesapta minimum 1 lümen bakiyesinin olması bekleniyor ve bu ağ üzerinden yapılan herhangi bir ödeme için 0.00001 lümen işlem ücreti alınıyor.

Tokens.net’te XLM yorum görüntüleyin.

Stellar ağının herhangi bir para birimi üzerinden ödeme yapılmasına izin verdiği gerçeği göz önüne alındığında, neden yerel bir token oluşturmaya ayrıca ihtiyaç duyulduğunu merak etmeye başlayabiliriz. Yani sistem neden mevcut bir para birimini kabul etmedi? Bu sistem merkezsiz olarak çalışıyor ve bir taraf seçmeme ihtiyacı da bundan kaynaklanıyor . Bir para birimi seçmek, lümen sistemini, para birimini yerel-yasal ihale olarak kullanan ülkeye yakın gibi gösterebilir. Buna ek olarak her şeyi kapsamlı bir şeffaflık ve açıklıkla kucaklayan bir sistem oluşturma vizyonu da Stellar ağının yerel tokeni olacak Lumen’in oluşturulmasına yol açtı.

Lümen pazar arzı

Kripto para biriminin temel işlemlerine bakarsanız, madencilik veya bahis protokolü ile ödüllendirme yöntemi karşınıza çıkar .Lümende de durum  farklı değildir. Stellar ağının geliştirilmesi sırasında 100 milyar lümen yaratıldığında,bu tedarik, Stellarların ilk birkaç yılı boyunca süren tasarımla yılda yaklaşık % 1’lik oranda bir artış yaşamasını sağladı. Bununla birlikte, bu süreç 2019 yılının Ekim ayında “Ağ Topluluğu Mutabakat Anlaşması(Network Community Consensual Agreement)” ile sona erdi , Kasım 2019’da, piyasada lümen arzı, var olan 50 milyar lümenle açık pazarda yaklaşık 20 milyon  azaltıldı. Kalan lümenler, Stellar gelişimini desteklemek için Stellar şirketi tarafından tutulmaktadır.