TRON: BitGo ortaklığı

Yakın bir süre önce Tron ağını idare eden ekip, dijital varlıklar ve finansal hizmetler sağlama konusunda uzman olan ve kripto para dünyasının hakim pazar lideri BitGo’nun 2019’da Tron ağının kripto para birimi Tronix (TRX) için cüzdan ve muhafaza desteği sunmayı planladığını açıkladı.

Neden BitGo?

BitGo, kurumsal kripto para birimi finansal hizmetlerine öncülük eden önemli bir figür. Müşterilerin varlıkları için güvenlik ve sigorta sunuyorlar. BitGo küresel olarak zinciri içinde gerçekleşen bitcoin işlemlerinin en büyük işlemcisi. Dünyadaki tüm bitcoin işlemlerinin önemli bir kısmını, yani %15’ini gerçekleştirmekte ve diğer kripto para birimlerinden de ayda 15 milyar ABD doları gibi inanılmaz bir meblağ tahakkuk etmektedir. BitGo platformu 100’den fazla token ve para birimi desteklemektedir. Cüzdanında 2 milyar ABD doları değerinde varlık bulunmaktadır. BitGo’nun müşteri veri tabanı, dünyadaki en büyük kripto para birimi alım satım platformudur ve 50’den fazla ülkede mevcuttur. BitGo tarafından sunulan hizmetler Goldman Sachs, Valor Equity Partners, Craft gibi pek çok büyük şirket tarafından desteklenmektedir ve dijital varlıkların saklanması için 2018 yılında geliştirilen BitGo Trust şirketi kullanılmaktadır.  

Tron’a Genel Bakış

2017 yılında kurulan ve daha sonra 2004 yılında yaratılmış olan BitTorrent ile birleşen Tron ağı, merkezsizleştirilmiş, eşten eşe bir ağdır. Tron ağı, kripto para piyasasında ve alım satım platformlarında yenilikçi teknolojiyi besleyen açık ve erişilebilir bir internet hizmeti geliştirmeye odaklanmıştır. En geniş blok zinciri protokolüne sahip token’lardan biri olan Tron, yüksek performans ya da saniye başına çok sayıda işlem, yüksek ölçeklenebilirlik sunmaktadır ve merkezsizleştirilmiş uygulamalar tarafından kullanılabilir. Süper temsilciler Tron ağı üzerindeki aktiviteleri denetler. 

Tron kripto para birimi, BitGo platformunun desteklediği pek çok para biriminin arasında yer almaktadır. Bu kripto para birimleri arasında bitcoin ve Ethereum’un yanı sıra 100’dan fazla para bulunmaktadır. Tron ağının BitGo aracılığıyla faydalandığı hizmetlerden bazıları, esneklik, çeşitli güvenlik seviyeleri ve kurumsal yatırımcılar için kısa vadeli hizmetlerdir. Tron’ub kurucusu ve aynı zamanda BitTorrent’in yönetim kurulu başkanı olan Justin Sun, işletme uzmanlarının BitGo ortaklığından sonra güvenli bir şekilde TRX alıp satmaya başlayabileceklerini söylemiştir.  Sun, Tron ve BitGo arasındak işbirliği sayesinde, Tron ağındaki şirket ve işletmelerin artık güvenli, ucuz ve hızlı bir internet ekonomisine sahip olacağını memnuniyetle duyurduğunu belirtmiştir. TRX yatırımcıları artık ayrıca güvenilir ve verimli cüzdan özelliklerine de ulaşabilir olacaklar.

BitGo’daki baş teknoloji sorumlusuysa, çok sayıda dijital varlığa maksimum yardım sağlayabilecek bir saklama ve cüzdan sağlayıcısına yönelik bir talep bulunduğunu dile getirmiştir.  Ayrıca Tron ağının token’ı TRX’in BitGo platformuna entegre edileceğini ve BitGo’nun TRX token’larına yüksek hacimli bir platform, mükemmel ve etkili güvenlik seviyeleri ve yasal gizlilik düzenlemelerine uyumluluk sunacağını belirtmiştir. BitGo’nun Tron ağına dahil edilmesiyle, Tronix’in özelliklerinin müşterilerin gereksinimlerini karşılamak için daha yüksek bir seviyede çalışmaya başlayacağı kesindir.